وجه تسمیه شهمیرزاد بازگشت به صفحه نخست

فرهنگ عامه در مورد شباهت و چگونگی نام گذاری شهمیرزاد مطالب افسانه ای و غیر واقعی گفته اند که به دلیل حفظ این افسانه ها و اقوال آنها را نقل می کنیم .

...

1 – شهمیرزاد خوش آب و هوا دارای مناظر زیبا و دل انگیز محل زندگی و تفرج حکام و شاهزادگان اشکانی مقیم طبرستان بوده است .یکی از این شاهزادگان که در این خطه صاحب فرزندی شده بود به خاطر کودک متولد شده نام این منطقه را " شاه – میرزا – زاده " نام نهاد و به تدریج به " شه – میرزا – زاده " و " شه میرزاده " و " شه میرزاد " مخفف گردید . لازم به ذکر است که در لهجه شهمیرزادی این منطقه را " شامرزا " می گویند که احتمالا کوتاه شده " شاه میرزاده " بوده است .

...

2- قول دیگر نام قدیمی شهمیرزاد را " چهارکوه " گفته که دلیل این نامگذاری را محصور بودن این ناحیه در میان چهارکوه دانسته است .

...

3 – این نقل نیز کم و بیش در میان گروهی از اهالی رواج دارد : حاکمی که در دامغان به حکومت و امیری مشغول بوده جهت ازدواج خود یا پسرش گروهی از امیران و فرماندهان سپاه خود را به نواحی مختلف ایران روانه کرد تا زیباترین دختران هر ناحیه را انتخاب کرده و به حضور او بیاورند تا او از میان آنها یکی را به عنوان عروس انتخاب نماید . عده ای از فرماندهان که به گیلان و مازندران رفته بودند همراه تعدادی از دختران زیبای آن منطقه ( 30 الی 50 نفر ) از طریق سوادکوه و گورسپید و گردنه بشم به شیخ چشمه رسیده و به دلیل خستگی راه مشغول استراحت بودند سواری را دیدند که به آنها نزدیک می شود و فریاد می زند : شاه مرد آزاد ! به این معنی که شاه مرده است و دختران آزاد هستند .

 آن گروه از فرماندهان چون شهمیرزاد رامحیطی زیبا و  پر از باغ و آب یافته بودند تصمیم گرفتند با آن دختران ازدواج کرده و در شهمیرزاد بمانند و از آن پس این منطقه را " شاه مرد زاد " ، " شاه مرزاد " و " شامرزا " نامیدند .

...

4 – استاد دهخدا معتقد است که واژه " شمیر " به مناطق سردسیر گفته می شود مثل " شمیران " و واژه زاد به معنی سرزمین بوده و " شمرزاد " یا " شهمیرزاد " به معنی سرزمین و منطقه سردسیر است .

...

5 – در دوآب غاری بود ( بین راه ورسک و پل سفید در سوادکوه ) که دختر شاه پریان در آن زندگی می کرد و زن جادوگری نگهبان او بود . دختر شاه پریان گاهی برای تفریح به بیرون غار می آمد . گروهی از افراد و چوپانان سعی کردند او را بگیرند ولی هر بار با جادوی پیرزن از بین می رفتند . روزی چوپانی در زیر کوه مشغول خواندن آواز و نی زدن بود ، صدای نی و آواز چوپان چنان زیبا و مسحور کننده بود کهردختر شاه پریان به دنبال صدا کشیده شده و پیرزن جادوگر نیز وظیفه خویش را فراموش نمود ، دختر شاه پریان و پسر چوپان به هم رسیده و جادوی پیرزن تاثیر خود را از دست داد .

چوپان که گویا " میر " نام داشت با دختر شاه پریان ازدواج کرد و به همراه او و گله خود به طرف شهمیرزاد آمده و ماندگار شد و همچنین نقل شده که شهمیرزادی ها از نسل این دو بوده و به همین جهت این منطقه را " شامیرزا " نامیدند . شاعر ارجمند شهمیرزادی آقای ...

صفحه 1 رفتن به صفحه پسین ادامه مطلب در صفحه بعد ... بازگشت به خانه

شهمیرزاد

شهمیرزاد

شهمیرزاد

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info