وجه تسمیه شهمیرزاد بازگشت به صفحه نخست

... قربانعلی مقصودی در مجموعه اشعار خود ( چکانا ) این داستان را به صورت شعر و به زبان شهمیرزادی بسیار زیبا و دل انگیز بیان کرده اند .

...

6 – حاج سید صالح صالحی بیان می کند : شداد سعی کرد تا جهت مقابله و برابری با خداوند یکتا بهشتی را به نام ارم احداث کند ، بهشت شداد درختانی از طلا و نقره و جواهرات و جویهای پر از آب گوارا داشت و چون خداوند در قرآن از حوران و قلمان ( دختران و پسران زیبا ) یاد کرده است او نیز به جهت آن که در بهشت خود زیباترین دختران و پسران را گرد آورد ، دستور داد تا از نواحی مختلف کشور زیباترین آنها را جمع آوری کرده و به مقر حکومتی او آورند ، گروهی از این دختران و پسران جهت عزیمت به مقر ( پایتخت ) شداد از شهمیرزاد عبور می کردند که خبر رسید شداد مرد و سواری فریاد می زد ( شاه مرد آزاد ) از آن پس این محل را شامرزاد و شامرزا نام نهادند که زیبایی دختران و پسران شهمیرزادی نیز از آن دختران و پسران زیبا به ارث رسیده است .

...

7 – فتح الله علایی می گوید : در سال 1337 در بهشهر کتابی با عنوان دهی در هزار جریب که مولف آن آقای لترگازی بودند را مطالعه کردم و در آن از شهمیرزاد چنین یاد شده بود :

گروهی از مسلمانان را که در حدود 700 نفر بوده اند از شام به سیستان ( به قولی به کویر سمنان ) تبعید کردند . این گروه توانایی زندگی در محیط گرم و خشک و کویری را نداشته و تعداد کثیری از آنها فوت نموده و حدود 70 نفر از آنها باقی مانده و تصمیم گرفتند برای نجات جان افراد باقی مانده محلی را که از حیث آب و هوا و موقعیت جغرافیایی به شام ( سوریه فعلی ) نزدیک تر و مشابه باشد پیدا نمایند و شهمیرزاد را انتخاب کردند و آنان را به این منطقه منتقل و ساکن کردند وبه این دلیل این ناحیه را " شامیزاد " نام نهادند . مردم شهمیرزاد را از نسل آنان و شامی می دانند . بسیاری که منطقه شام ( سوریه و لبنان ) را دیده اند ، معتقدند که مردم شهمیرزاد از حیث آداب و رسوم و کشاورزی و خرمن کوبی و موارد دیگر بسیار به مردم شام نزدیک تر و سنتهای این دو منطقه شباهت زیادی به یکدیگر دارد .

...

8 – حاجی عین الله غفاریان نقل می کنند در رستم کلا در منزل آقای حاج سید محمد برهانی رستم کلایی کتابی به عربی در مورد شهمیرزاد بوده که مطالب فراوانی در مورد این شهر داشت از جمله اینکه مردم  شهمیرزاد از سوریه و شامات به این مکان ( شهمیرزاد ) اعزام شده اند .

...

صفحه 2 بازگشت به صفحه 1بازگشت به ابتدای مطلب         صفحه قبلرفتن به صفحه پیشین بازگشت به خانه

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info