مختصری برای آشنایی با شهمیرزاد : بازگشت به صفحه نخست

شهمیرزاد یا به زبان اهالی آن شامرزا SHAMERZA شهری است ییلاقی و خوش آب و هوا که در فاصله بیست و چهار کیلومتری شمال سمنان در کوهپایه های البرز واقع شده است . از لحاظ تقسیمات کشوری مرکز بخش شهمیرزاد در شهرستان مهدی شهر است . یک جاده آسفالت آن را به سمنان می پیوندد که شهر سنگسر ( مهدیشهر ) نیز در فاصله شش کیلومتری شهمیرزاد بر سر همین راه قراردارد . همچنین با یک جاده  از راه کیاسر به ساری مربوط می شود  یک جاده قدیمی کاروان رو آن را به پل سفید و از آنجا به شاهی راه متصل می کند و به وسیله همین راه ها با دهات دورو بر مانند پرور ، ده صوفیان ، چاشم  و... به هم مربوط می شود .

...

شهمیرزاد از دو محله اصلی به نام های پیش کفش ورودبار تشکیل شده است.این محله ها در دو سوی نهری که ان را رود خانه شهمیرزاد می نامند قرار  دارد. و هرکدام شامل چند محله کوچکترند. جمعیت شهمیرزاد بیش از سه هزار نفر است که اغلب مسلمان و  شیعه مذهبند.

...

شهمیرزادی ها گویش خاصی دارند که با گویش روستاهای دوروبر و همچنین با گویش های مازندرانی و گیلانی نزدیکی دارد مردم شهر و روستای دوروبر همچنین مردم گیلان و مازندران اغلب زبان شهمیرزادی ها را می فهمند و شهمیرزادی ها هم به ویژه دکان دارها و چاروادارها و کسانی که با کسب و معامله گری سرو کار دارند ، زبان و گویش های آن منطقه را می دانند . معامله گران علاوه بر گویش شهمیرزادی یک زبان رمز هم دارند که وقتی بخواهند قریبه ها حرفشان را نفهند به کار می برند. این زبان لغت های معدود و معینی دارد که بیشتر در امر خرید و فروش به کار می آید . وجود این زبان خودحاکی از پیشین طولانی مرکز تجاری شهمیرزاد است.

...

شهمیرزاد نسبت به روستاهای اطرافش مرکزیت بازرگانی و تا حدی فرهنگی دارد. و از این حاظ اهمیتش تی به سنگسر  که مرکز بخش است می چربد. آثاری که از زمان قدیم در دوروبر شهمیرزاد به جا مانده گویای این است که آبادانی اینجا سابقه ای نسبتاً طولانی دارد. شاید وجود چند چشمه پر آب در بالای  ده که بزرگترین و پر آب ترین شیخ چشمه است وجب جلب نخستین ساکنان به این محل شده باشد اما به هر حال رشد و توسعه شهمیرزاد نسبت به روستاهای اطرافش نه تنها مرهون این عامل طبیعی است بلکه واقع بودن آن بر سرنزدیک ترین راه کاروان رو سمنا و شمال کویر به مازندران در این مورد عامل عمده و درجه اولی به شمار می آید.

...

شهمیرزاد با اینکه مطابق آمار رسمی کمتر از ده هزار نفر جمعیت دارد ولی جزء مراکز شهری به حساب آمده و شهرداری آن در سال 1331 تاسیس شده است و اکنون  درای موسساتی از قبیل بانک ، مخابرات، پست، ژاندارمری، در مانگاه، دفتر ترویج کشاورزی ، مهمان خانه ، دفتر اسناد رسمی ، دبستان و دبیرستان راهنمایی دخترانه و پسرانه می باشد . نخستین دبستان شهمیرزاد در سال 1316 تاسیس شد.

بازگشت به خانه

شهمیرزاد

شهمیرزاد

شهمیرزاد

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info