استاد ذبیح الله صفا بازگشت به صفحه نخست

دکتر ذبیح الله صفا 1290هـ ش – 1378هـ ش

..

دکتر ذبیح الله صفا فرزند سید علی اصغر فرزند میر صفی شهمیرزادی در 16 اردیهشت ماه 1290شمسی برابر با هفتم ماه مه 1911 م در شهمیرزاد چشم به جهان گشود.پدرش دربابل بازرگان بود و خانواده اش همانند سایر خانوارهای شهمیرزادی مقیم شمال ، به شهمیرزاد و بابل ییلاق قشلاق می کردند.استاد صفا قسمت اعظم زندگی دوران اولیه و اموزش ابتدایی را در بابل و به سال 1304 شمسی به پایان برد.آن گاه راهی تهران شد و تحصیلات متوسطه خود را در تهران و دبیرستان های سیروس و دارالفنون به پایان رساند و به سال 1312 شمسی در رشته  ادبی فارغ التحصیل گردید، تحصیلات عالی را در دانشسرای عالی و دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در رشته های فلسفه و ادبیات فارسی به کمال رسانید به طوری که در سال 1315در رشته فلسفه و ادبیات با دوشهادت نامه اضافی در فلسفه غرب و تعلیم و تربیت به درجه لیسانس و به سال 1321در رشته و زبان ادبیات فارسی با شهادت نامه(حماسه سرایی در ایران تا قرن چهاردهم هجری)به درجه دکتری نائل شد.

بعد از گذراندن خدمت افسری وظیفه در سال 1315 و 1316 به دبیری زبان و ادبیات فارسی در شعبه ادبی متوسطه (دبیرستان شرف تهران) ماموریت یافت و در همان حال برای گذارندن اولیه دوره دکتری ادبیات فارسی حاضر می شد.

خدمات آموزشی استاد :

استاد صفا خمات آموزشی خود را از سال 1316 با دبیری لدبیات فارسی  در کلاسهای دوره دوم متوسطه در دبیرستاهنای تهران آغاز کرد و چون در سال 1321 از رساله دکتری خود دفاع نمود و  به درجه دانش یاری دانشگاه تهران در رشته تاریخ ادبیات ارتقاء یافت . در سال 1327 شمسی در همان رشته استاد شدو درسال 1340 بالا ترین رتبه استادی را که رتبه 10 بود، دریافت کرد.در سال 2-1341 با سمتت استاد میهمان (professor Gast) در دانشگاه هامبورک به تدریس پرداخت . پس از بازگشت از آلمان به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات انتخاب شد و تا سال 1346 در همین سمت بود . در همان سالها ریاست دانشکده ادبیات دانشگاه تهران را نیز به عهده داشت. سال 1347 شمسی استاد صفا بر اساس در خواست و پافشاری خود به بازنشستگی رسید ولی هم چنان به تدریس خود به صورت افتخاری اشتغال داشت. و برای بار دوم به آلمان رفت و یک سال دیگر در دانشگاه هامبورگ به تدریس مشغول شد . چون به ایران بازگشت در دانشگاه نهران طی برگزاری مراسمی به استادی ممتاز دانشگاه با سمت تعلیم ادبیات حماسی غنایی و دراماتیک فارسی در دوره دکتری ادبیات فارسی برگزیده شد .

عضویت در شورای دانشگاه تهران 1340 تا 1347 ، عضویت در هیات امنای دانشگاه هنر از سال 1354 ، عضویت در هیات امنای مدرسه عالی ادبیات و زبانهای خارجی از سال 1348 ، عضویت در شورای عالی فرهنگ ( آموزش و پرورش ) از 1343 تا 1346 در شمار وظایف جنبی ایشان به حساب می آید .

خدمات اداری و اجتماعی :

بخش دیگری از فعالیت های استاد صفا مشاغل اداری ایشان است که اهم انها را می توان به شرح زیر خلاصه کرد از سال 1320 شمسی تا یک سال در سمت معاونت و کفالت و پس از آن ریاست اداره دانشسراهای مقدماتی را در وزرات فرهنگ بر عهده داشت، از سال 1320 تا 1325 علاوه بر مسئولیت های ذکر شده ریاست تعلیمات عالی و تعلیمات متوسطه را نیز عهده دار بود و ریاست اداره کل انتشارات و روابط دانشگاهی در دانشگاه تهران از 1335 تا 1341 عضو هیئت مدیره  و هیئت مرکزی شیر خورشید سرخ ایران ...

صفحه 1 رفتن به صفحه پسین ادامه مطلب در صفحه بعد ... بازگشت به خانه

شهمیرزاد

شهمیرزاد

شهمیرزاد

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info