آداب و رسوم و سنتها بازگشت به صفحه نخست

سنتها ریشه در فرهنگ هر مردم داشته که نکات دقیق و ظریف در آنها نهفته است ، به همین دلیل حفظ آن باعث دوام ارزش ها و معیارهای فرهنگی می شود .

متاسفانه ، بسیاری از سنتهای زیبا و پر ارزشی که ریشه در اعتقادات مردم ما دارد ، دچار نابودی و فراموشی شده است ، به طوری که شهمیرزاد هم از این تهاجم در امان نبوده بسیاری از سنتها و آداب و رسوم گذشته این دیار دچار طوفان زدگی فرهنگی شده و ما برای مقابله با این طوفان زدگی فرهنگی بخشی از سنن و آداب و رسوم این دیار را به رشته تحریر درآوردیم .

...

از مراسم و سنت های معروف در شهمیرزاد :

مراسم عروسی :

شامل خواستگاری ، مراسم اره گیرون ، شیرینی خورون ، عقد ، حنابندون

...

شب یلدا :

این شب ، بلندترین شب سال و شب اول چله بزرگ است . در این شب همه افراد فامیل در منزل بزرگ فامیل جمع شده و با انواع خوراکیها ، میوه جات و تنقلات سفره رنگینی ترتیب می دهند و با بگو و بخند و دست زدن و خواندن ، ساعات و اوقات خوشی را برای خود و دیگران فراهم می سازند . این شب پرخاطره و پرنشاطی برای همه است .

در شب یلدا فال گرفتن از دیوان حافظ سنتی ارزنده و عزیز است که هرساله در این شب انجام می شود .

مردم شهمیرزاد اعتقاد بر این دارند که در این شب باید چهل خوراکی بخورند ، در غیر این صورت مریض خواهند شد ! خربزه و هندوانه باید در این شب باشد ! بنابراین خربزه ای را که مدتها قبل خریداری و در داخل کاه یا کاهدانی جهت جلوگیری از یخ زدگی نگه می دارند سربریده و می خورند !

...

پلادارک :

بر اساس اعتقاد مردم شهمیرزاد شوسیزده (شب سیزده) بر اساس تقویم و گاهشماری مرسوم در گذشته برابر است با روز دوازدهم آبان ماه ، در غروب این روز و بعد از اذان و هنگامی که هوا تقریبا تاریک شده جوانان و نوجوانان و گاه بزرگترها ، با استفاده از وسایل ، سر و صورت خود را پوشانده و به صورت ناشناخته به خانه ها رفته و به در می کوبند و به همراه کوبیدن در می گویند : " تیک تیک پلادارکمه " و چند بار تکرار می کنند صاحبخانه مقداری ازخوراکیها را که قبلا آماده کرده است را به آنها می دهد  ، به این ترتیب هرکس مقداری خوراکی جمع آوری کرده و به خانه بر می گردد .این مراسم همان قاشق زنی است که با آداب و رسوم مختلف در نقاط دیگر کشور مرسوم است .

...

لال چو :

لال چو (چوب لال) مراسمی است که در صبح روزی که غروب آن شوسیزده بوده و پلادارک انجام می شود به اجرا در می آید ، در این روز جوانان و نوجوانان اغلب به منزل بزرگتر فامیل و خانواده و همسایه ها رفته و با چوبی که در دست دارند به دست و پا و بدن آنان به آرامی می زنند بدون آنکه حتی کلمه ای صحبت کنند به این کار ادامه می دهند و به خانه های دیگر می روند و به این ترتیب مراسم یاد لال چو شده را ...

صفحه 1 رفتن به صفحه پسین ادامه مطلب در صفحه بعد ... بازگشت به خانه

شهمیرزاد

شهمیرزاد

شهمیرزاد

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info