آب و هوا بازگشت به صفحه نخست

بررسی آب و هوایی حوضه :

...

بخش اعظم کشور ما دارای شرایط آب وهوایی خشک و بیابانی است. شناخت اوضاع آب و هوایی که بخشی از این منطقه را شامل می شود بدون شک می تواند در برنامه ریزی های عمرانی بسیار موثر واقع شود. شناخت کلیاتی از شرایط آب و هوایی حوضه رود چاشم ورود سمنان مورد مطالعه در جهت استفاده معقول از از شرایط محیط طبیعی و همچنین کاربرد آن در بهسازی محیط و به ویز ه برنامه ریزی دقیق کشاورزی است.

...

به طور کلی این حوضه ها دو حالت نسبتا متفاوت آب و هوایی دارند و در این امر بیش از هر چیزی عامل ارتفاع موثر بوده است .

الف- شرایط آب وهوایی کوه،کوهپایه

ب- شرایط آب و هوایی دشت

...

اصولا دشت دارای آب و هوای بیابانی است ، با تابستان های بسیار گرم وخشک و زمستان های خشک سرد و کوه وکوهپایه دارای آب و هوایی خشک ونیمه خشک با تابستان های معتدل و خشک و زمستان های سرد است. میزان بارندگی کوه و کوهپایه نسبت به دشت شرایط بهتری دارد که با افزایش قابل توجه میزان دما تابستان مشکلات فراوانی پیش می آورد و خشکی شدید یکی از خصوصیات بارز شرای ط آب و هوایی این قسمت است.

...

اختلاف دیگری که در این منطقه میان کوهپایه و دشت قابل ملاحضه است تبخیر و تعریق بالقوه کم کوهپایه در مقایسه با دشت است. زیرا در کوهپایه به علت ارتفاع دما افت می کند و در نتیجه تبخیر و تعریق نسبت به دشت کاهش می یابد و همین امر سبب می شود که خشکی در کوهپایه دیرتر از دشت شروع گردد ویا به شدت آن نرسد.این مسئله را می توان در مقایسه با شرایط آب وهوایی نواحی نظیر چاشم ، شهمیرزاد و درجزین و سمنان مشاهده کرد. تضاد آب و هوایی در این نواحی سبب دوره های فنولوژی متفاوت یعنی زمان جوانه زدن، شکوفه دادن و رسیدن میوه های مختلف می شود.

...

حوضه های رود چاشم رود سمنان مورد مطالعه در مجموع دارای چهار ایستگاه باران سنجی است که توسط وزرات نیرو تهیه شده است این ایستگاهها دارای آمارهای کوتاه مدت یک ساله هستند و از نظر شناخت آب و هوایی ضعیف هستند و شرایط کامل آب و هوایی را بیان نمی کنند . لذا از ایستگاه سینوپتیک سمنان که در جنوب حوضه رود چاشم و در شمال شهر سمنان قرار دارد استفاده می گردد . هرچند که داده های این ایستگاه را نمی توان به علت اختلاف ارتفاع و دوری و نزدیکی به منابع رطوبتی به کل استان سمنان تعمیم داد .

...

با بررسی داده های هواشناسی ایستگاه سمنان ، مهدیشهر ، شهمیرزاد ( تبدیل شده به 20 ساله ) برای حوضه چاشم ، میانگین بارندگی در حوضه چاشم سالانه به ترتیب 139.4 ( 1363 – 1344 ) ، 218 ، 375 ، و 496.5 میلی متر است  و تمرکز فصلی باران بیشتر در زمستان است . میزان میانگین دمای سالانه 17.8 درجه سانتیگراد برای سمنان و  ...

صفحه 1 رفتن به صفحه پسین ادامه مطلب در صفحه بعد ... بازگشت به خانه

شهمیرزاد

شهمیرزاد

شهمیرزاد

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info