منابع آب بازگشت به صفحه نخست

... تشکیلات آهکی شمال منطقه سمنان مجاور چشمه های بزرگ ( هفت چشمه ، شیخ چشمه سر ، گل رودبار ) حفر گردیده است ، چاه های مورد بررسی به فاصله 17 تا 25 کیلومتری شمال سمنان ارتفاعات شمالی و جنوبی  منطقه شهمیرزاد قرار دارند که تعداد آنها 5 حلقه است ، یکی از آنها در ارتفاعات شمال و بقیه در ارتفاعات میان شهمیرزاد و سمنان قرار دارند .

...

با توجه به بررسی های به عمل آمده نتایج زیر حاصل شده است : حرکات کوه زایی در این ناحیه سبب ایجاد گسل ها و شکستگی ها و جابجایی تشکیلات زمین شناسی شده است همین گسل ها که رل عمده ای در سیستم آب زیرزمینی منطقه داشته و عامل اصلی وجود آب در چشمه های شهمیرزاد مهدی شهر و چاه های مجاور آن می باشد . با توجه به این سنجش ها مشخص گردیده که چشمه گل رودبار و چشمه بزرگ شهمیرزاد با چاه دربند ارتباط ندارند و آب چاه دربند نسبت به چاه های دیگر جوان تر است بنابراین بهره برداری از چاه های حفر شده هیچ گونه اثر زیان آوری بر سیستم منابع آب منطقه ندارند .

...

رود :

در شهمیرزاد رود قابل ملاحظه ای وجود ندارد . تنها رود این منطقه " چاک " نام دارد که از سمت شمال غرب به جنوب شرق ( شیخ چشمه سر – دربند ) ادامه یافته و آب شیخ چشمه سر و هفت چشمه را به مزارع و باغات شهمیرزاد منتقل می کند و در ناحیه شرقی و غربی خشک رودهایی وجود دارد که محل عبور سیلابهای بهاری است .

...

به هر حال از بررسی های به عمل آمده در ارتباط با کیفیت آبهای منطقه مشخص گردیده که منطقه دارای دو مخزن عمده می باشد :

1 – مخزن دولومیتی دوره پالئوزوئیک  برای شهمیرزاد به کار می رود .

2 – مخزن توپوگرافی که پایین تر واقع شده و قسمت عمده مواد آن تشکیلات سنگ آهک بوده و در منطقه سمنان مورد استفاده قرار می گیرد .

صفحه 2 بازگشت به صفحه 1بازگشت به ابتدای مطلب         صفحه قبلرفتن به صفحه پیشین بازگشت به خانه

طراحی تارنما : میثم فهیمی  ׀  مجری پروژه : سپیداران

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت بر اساس قانون کپی رایت متعلق است به شهمیرزاد دات اینفو

copyright 2010   www.shahmirzad.info